MÄNGUKAVA
LAVASTUSED JA RAAMAT
MAAILMA ILUSAIM TÜDRUK
Monolavastus
Siim Maateni ja Kaisa Rooveri kirjutatud ja lavastatud, tõestisündinud loole toetuv monolavastus “Maailma Ilusaim Tüdruk”. Seiklusliku uurimisretke võtab laval ette näitleja Siim Maaten.
“Ta on kõige ägedam ja erutavam armastatu, kes mul on kunagi olnud. Ta on uje ja tark. Ta ei lase kellelgi end petta. Ta on kaunim kui pornograafi unistus. Ta võib olla suureline ja kapriisne ning samas andestav ja armastav. Ta on tõeline pühapäeva laps, magus kuninganna…” (1996)
„Maailma Ilusaim Tüdruk“ räägib loo, kuidas revolutsioonilistel aegadel võib inimese isik ja tema traagika ühiskonnas toimuva varju jääda. Maailm on selliseid inimesi täis, aga neid ära tunda ei ole lihtne. Selleks, et avada ühe taolise inimese traagikat, võtab „Maailma Ilusaima Tüdruku“ etendus vaataja taasiseseisvuva Eesti algusaastatesse ja jälgib tõsielusündmustele ning psühholoog Alice Milleri teooriatele toetudes ühe inimese arengut Eesti maatüdrukust Pakistani moslemiks Londonis.
2011. aastal leidsid ON teatri lavastajad oma postkastist Anne päevikud. Ta palus neil oma uskumatu lugu avalikkuse ette tuua. Päevikutest ilmnes, et tüdruk elas 34. eluaasta jooksul 5 erinevat elu - igas elus uus nimi ning identiteet. Läbi nende päevikute, veinipudelite, seksitööstuse, Eesti ja Euroopa lähiajaloo ning Maateni kehastatud tüdrukut kohanud tegelaste joonistub pilt armastusest, ilust ja ellujäämisest. Pilt Maailma Ilusaimast Tüdrukust.
Etendus sisaldab seksi, uimasteid ja vägivalda.
Esietendus:
Vaba Lava 9.12.16
Etenduse pikkus 1h 40min
Suur tänu Bois MM ja Eesti Kultuurkapital.
MITTEINIMENE
ehk selle ajastu kõige dramaatilisem lugu
Planeet Maa kehastub Gaiaks ning astub inimeste ette, et päästa nad nende elustiiliga kaasneva iseenda väljasuretamise eest. Ta räägib neile selle ajastu kõige dramaatilisema loo ja alustab inimeste otsingut, kes suudaksid välja mõelda, kuidas inimliiki kui loodusjõudu ära kasutada, et päästa meri. Kes päästaksid selle sinise, selle eluhoidmise süsteemi, sest kui päästetakse meri, mis tundub olevat pöördumatult rikutud, siis pääseb ka inimene.
Universum on 14 miljardit aastat vana. Kui kujutame seda ette kui üht kalendriaastat, siis planeet Maa sündis kusagil septembris. Esimesed eluvormid tekkisid sama kuu lõpus. 31. detsembril kell 23:59 tehti Euroopa koobastesse esimesed koopamaalingud. Kogu inimtsivilisatsioon mahub aasta viimase minuti sisse. Selle minuti jooksul on kannatatud näljahädade, nakkushaiguste ja sõdade käes ning selle sama minuti jooksul on need ka võidetud. Esimest korda ajaloos sureb inimesi rohkem ülesöömise kui nälja kätte. Rohkem inimesi sureb vanadusse kui nakkushaigustesse ja rohkem inimesi sooritab enesetapu kui sureb sõduri, terroristi või kurjategija käe läbi. Kõik on saavutatud tänu pidevale majanduskasvule, millega koos on inimliik muutnud planeedi Maa toimimist nii võimsalt, et praegust ajastut kutsutakse inimvõimu ajastuks ehk Antropotseeniks.
Ent suure edu taga varjab end suur oht. Aastal 1992 allkirjastas 1 700 teadlast avaliku hoiatuskirja, milles prooviti tähelepanu juhtida aina süvenevale keskkonnakriisile ning inimkonna senisele tagasihoidlikule reaktsioonile. 25 aastat hiljem (november 2017) allkirjastas samasuguse avaliku hoiatuskirja 15 364 teadlast. "Peagi on hukatuseni viivalt suunalt ära keeramiseks juba liiga hilja," hoiatab teadlaste kiri. "Peame tunnistama nii poliitika kui ka argielu tasemel, et Maa koos kõige eluga, mis siin elab, on meile ainus kodu."
ON teatri monolavastus “Mitteinimene” vaatleb, kuidas inimliik käib ringi planeediga Maa ja kui võimsaks on ta selle käigus muutunud. Võim on läinud üle käte ja elu rikastamise asemel kahaneb liigirohkus hirmuäratavas tempos. ON teater tahab pakkuda teadjatele hääletoru. Tunnustatud autorite ja teadlaste tekstid on monolavastuseks seadnud Kaisa Roover ja Siim Maaten. Laval Siim Maaten. Lavastuse teaduslikul tõel hoiavad silma peal PhD Aveliina Helm ja PhD Lauri Laanisto.
Esietendus 15.03.2018 Teoteateris, Tallinnas.
Toetajad: Eesti Kultuurkapital ja Bois MM.
KIRJU KODUST
Raamat
Mis koht see on, kuhu alati tagasi igatsed? Kus tunned end turvaliselt, kus tunned ennast ära? Kui sind seal ei ole, siis oled justkui poolik? See ehk ongi kodu.
Ka meil on kodu, kuhu me kogu aeg kibeleme. Ainult et meie kodu ei ole ühe- või mitmekorruselises või üleüldse majas. Meie kodu on teineteise juures. Me oleme kodus siis, kui me oleme koos.
Siia raamatusse on kogutud kirjad meie kodust aastatel 2013–2015, rännakutelt ümber maakera. Saatsime kirju kallitele inimestele ja kirjutasime neile sellest, mis on kodu ja kus on kodu. Kirjutasime koos ja eraldi, ka teineteisele. See on mõtete, teadmiste ja armastuse raamat.
Kirjastus Petrone Print
ON teater
"Näita publikule teatrit ja toidad teda terve õhtu. Leia koos publikuga mõte ja toidad teda terve elu."